Czuwaj! Witamy na Dorobku szkoły drużyny Sendleraków…

Czuwaj! Witamy na Do…

Koniec roku szkolnego to czas podsumowań.  Tym razem gościliśmy na nietypowej  zbiórce  Sendlerowskiego szczepu.  Po odtrąbieniu sukcesów w cztery świata…

Czuwaj! Witamy na Do…
Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Uroczyste zakończeni…

Dziś w Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendler pożegnaliśmy naszych wspaniałych trzecioklasistów oraz klasy II. Nie obyło się bez wzruszeń,…

Uroczyste zakończeni…
DRZEWKA ABSOLWENTÓW

DRZEWKA ABSOLWENTÓW

Tradycją gimnazjum jest sadzenie drzewek przez uczniów trzecich klas, którzy już za kilka chwil opuszczą nasze mury. Wbrew pozorom, absolwenci…

DRZEWKA ABSOLWENTÓW
PreviousNext
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .

Czy w Głogowie można mówić o fotowoltaice? | Dodano: 20 marca, 2018

SONY DSC

Zespół Międzyszkolnej Sekcji Filmowej GIM TV przy SP3 w Głogowie – pod roboczą nazwą VOLTY bierze udział w działaniach realizowanych w ramach projektu „Postaw na Słońce” Fundacji Banku Ochrony Środowiska. Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy na temat korzyści środowiskowych i ekonomicznych jakie daje wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE), a w szczególności ogniw fotowoltaicznych.

W ramach konkursu filmowego nasz zespół Volty przygotowała z pomocą nauczyciela-opiekuna pani Alicji Skoczylas 2-minutowy spot edukacyjny – reportaż. Celem spotu powinno jest zaprezentowanie mikroinstalacji OZE znajdujących się w naszym regionie. Nasz zespół postanowił przedstawić  mikroinstalacje, które znajdują się zarówno na posesjach prywatnych jak i w naszym mieście – na ulicach, przejściach dla pieszych oraz w parkach.

„Nasz reportaż ma na celu uświadomienie lokalnej społeczności jakie korzyści środowiskowe i ekonomiczne daje wykorzystywanie Odnawialnych Źródeł Energii, a w szczególności ogniw fotowoltaicznych, ponieważ świadomość społeczeństwa jest bardzo mała co możemy poprzeć naszą sondą, której wyniki jednogłośnie informują, że młodzież, a nawet dorośli  po prostu nie znają pojęć dotyczących ogniw fotowoltaicznych, a samo słowo fotowoltaika kojarzy się raczej z filmem science fiction.” – mówi Sara Dyk, członek zespołu Volty.

 

 

 „W trakcie przygotowania naszego spotu zdecydowałyśmy się, aby na kilku osiedlach z budownictwem jednorodzinnym sprawdzić ilość zamontowanych instalacji fotowoltaicznych – zaskoczył nas fakt, że mieszkańcy chętniej wykorzystują tradycyjne formy zaopatrywania budynków i mieszkań w energię i ciepło, a liczba kolektorów słonecznych jest znikoma w stosunku do liczby budynków jednorodzinnych (włącznie z nowo powstałymi). Chcąc zachęcić ludzi, a w szczególności młode pokolenie do życia w sposób ekologiczny, musimy więc najpierw wyjaśnić na jakiej zasadzie działają kolektory słoneczne i jakie korzyści płyną z wykorzystania fotowoltaiki. To stosunkowo młoda technologia, dlatego tak ważne jest odpowiednie poinformowanie społeczeństwa.” – podkreśla Aleksandra Szymankiewicz, operator kamery w GIM TV.

 

 

 Aleksandra Masny: „Nasz spot poświęcimy przede wszystkim na wyjaśnienie zasad działania ogniw fotowoltaicznych, oraz omówimy korzyści płynące z ich wykorzystania (ekonomicznych, środowiskowych itp.). Pokażemy także, że fotowoltaika otacza nas w wielu aspektach życia – spot będzie pomocą podczas kampanii społecznych, które planujemy przeprowadzić w szkole wśród uczniów oraz rodziców.”

 

 „Jednak zanim zaczniemy działać, musimy zagłębić tematy związane z ekologią co nie będzie prostym zadaniem – wyznaczyliśmy sobie kolejny cel: posiąść potrzebną wiedzę. Nasz film ma być prosty i zrozumiały, powinien  w czytelny sposób prezentować zasadę działania ogniw, położymy w nim nacisk na jeden z ważniejszych elementów wpływających na świadomość i decyzje właścicieli budynków mieszkalnych – a mianowicie na element związany z oszczędnościami, które daje nam zastosowanie fotowoltaiki.” – dodała Joanna Cierniejewska.

 

Spot GIM TV to początek lokalnej kampanii promującej OZE w szkole i społeczności lokalnej. Wszystkie filmy powstałe w ramach konkursu będą także prezentowane na stronie konkursu oraz w kanale YouTube Fundacji BOŚ.

Zapraszamy do obejrzenia zajawki spotu oraz śledzenia wiadomości o postępach zespołu w lokalnych mediach oraz na stronach szkoły gim2glogow.pl oraz sp3glogow.pl

 

Galeria zdjęć: