Czuwaj! Witamy na Dorobku szkoły drużyny Sendleraków…

Czuwaj! Witamy na Do…

Koniec roku szkolnego to czas podsumowań.  Tym razem gościliśmy na nietypowej  zbiórce  Sendlerowskiego szczepu.  Po odtrąbieniu sukcesów w cztery świata…

Czuwaj! Witamy na Do…
Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Uroczyste zakończeni…

Dziś w Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendler pożegnaliśmy naszych wspaniałych trzecioklasistów oraz klasy II. Nie obyło się bez wzruszeń,…

Uroczyste zakończeni…
DRZEWKA ABSOLWENTÓW

DRZEWKA ABSOLWENTÓW

Tradycją gimnazjum jest sadzenie drzewek przez uczniów trzecich klas, którzy już za kilka chwil opuszczą nasze mury. Wbrew pozorom, absolwenci…

DRZEWKA ABSOLWENTÓW
PreviousNext
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .

Nadanie szkole imienia | Dodano: 1 maja, 2012

sztandar

W życiu każdej społeczności nadchodzą chwile niezwykłe, które zapisują się złotymi literami w jej historii. Takim doniosłym wydarzeniem dla naszego gimnazjum było nadanie szkole imienia. Do uroczystości przygotowywaliśmy się przez wiele miesięcy. I wreszcie nadszedł ten dzień!

 

30 kwietnia 2012 r. Gimnazjum nr 2 w Głogowie przestało być bezimienne. Otrzymaliśmy imię Ireny Sendler – Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, cichej bohaterki, która w czasie II wojny światowej uratowała 2500 żydowskich dzieci.

 

Wśród wielu gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością byli:

- Janina Zgrzembska – córka Ireny Sendler,

- Ewa Sieczka – przedstawicielka Dolnośląskiego Koła Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu”

- Ewa Drozd – posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,

- Wojciech Zubowski – poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,

- Jan Zubowski – prezydent miasta Głogowa,

- przedstawicielka Dolnośląskiego Kuratora Oświaty pani Beaty Pawłowicz,

- przedstawiciele władz miasta i powiatu,

- przedstawiciele kościoła,

- przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji oraz Komendy Powiatowej Straży Pożarnej,

- przedstawiciele związków zawodowych,

- dyrektorzy gimnazjów i szkół podstawowych wraz z pocztami sztandarowymi oraz dyrektorzy przedszkoli,

- przedstawiciele rodziców, uczniów oraz wszystkich sympatyków i przyjaciół naszej szkoły.

 

Nadaniu szkole imienia towarzyszyło otrzymanie nowego sztandaru, który został poświęcony w ubiegły piątek (27 kwietnia) w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Głogowie. Mszy świętej przewodniczył ksiądz kanonik Janusz Idzik.

Poświęcony sztandar został przekazany pani dyrektor Wiesławie Wysockiej przez poczet sztandarowy rodziców, a następnie pani dyrektor przekazała go pocztowi sztandarowemu młodzieży. Podniosłe znaczenie miała chwila ślubowania na sztandar przez reprezentantów klas.

 

Bardzo ważne dla całej społeczności szkolnej było również wystąpienie gościa honorowego – pani Janiny Zgrzembskiej. Córka Ireny Sendler powiedziała między innymi:

 – Jestem wzruszona i przejęta. Gimnazjum nr 2 jest dwudziestą polską szkołą, która dostaje imię mojej mamy. Przeżywam wzruszenie po raz dwudziesty, a właściwie dwudziesty któryś, ponieważ do tych szkół w Polsce należy doliczyć jeszcze trzy szkoły w Niemczech. Cieszę się, że kolejna szkoła przyjęła to imię i chciałabym prosić uczniów i nauczycieli, żeby starali się być zawsze po stronie sprawiedliwości, żeby kontynuowali idee miłości, pokory i tolerancji. Jednocześnie chciałam przypomnieć, że za moją mamą kryje się mnóstwo innych osób, nieznanych z imienia i nazwiska, którzy również przyczynili się do uwolnienia z warszawskiego getta. Kiedy będziecie mówić o patronce, pamiętajcie też o tych bezimiennych bohaterach. Chciałabym, byście byli najwspanialszym pomnikiem tych wszystkich osób.

 

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości chór szkolny wykonał hymn Gimnazjum nr 2, do którego słowa napisała uczennica kl. Ia Wiktoria Pawlak, a muzykę skomponowali pan Maciej Kupś  i pan Mirosław Kaczmarek.  Spotkanie uwieńczone zostało prezentacją oraz niezwykle wzruszającą pantomimą według pomysłu pani Iwony Grzegorzak. Zaprezentowali się w niej uczniowie naszej szkoły, a muzyczne wsparcie zapewniły: absolwentka Sybilla Sobczyk oraz Alina Pieprzka.

 

Galeria zdjęć: