Czuwaj! Witamy na Dorobku szkoły drużyny Sendleraków…

Czuwaj! Witamy na Do…

Koniec roku szkolnego to czas podsumowań.  Tym razem gościliśmy na nietypowej  zbiórce  Sendlerowskiego szczepu.  Po odtrąbieniu sukcesów w cztery świata…

Czuwaj! Witamy na Do…
Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Uroczyste zakończeni…

Dziś w Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendler pożegnaliśmy naszych wspaniałych trzecioklasistów oraz klasy II. Nie obyło się bez wzruszeń,…

Uroczyste zakończeni…
DRZEWKA ABSOLWENTÓW

DRZEWKA ABSOLWENTÓW

Tradycją gimnazjum jest sadzenie drzewek przez uczniów trzecich klas, którzy już za kilka chwil opuszczą nasze mury. Wbrew pozorom, absolwenci…

DRZEWKA ABSOLWENTÓW
PreviousNext
 • .
 • .
 • .
 • .
 • .
 • .
 • .
 • .
 • .
 • .

Aktualności | Dodano: 29 listopada, 2011

 2015/2016

 

III MIĘDZYNARODOWY ZJAZD SZKÓŁ SENDLEROWSKICH

W dniach 8 – 10 czerwca, w Warszawie odbył się III Międzynarodowy Zjazd Szkół Sendlerowskich. Nasze gimnazjum, które uczestniczyło w nim po raz drugi, reprezentowało 5 osób, uczennice: Ewa Dąbrowska, Martyna Man i Wiktoria Kordacka oraz nauczyciele : p. Alicja Anastaziuki p. Aneta Lenort. Pierwszego dnia miała miejsce prezentacja sztandarów  34. szkół im. Ireny Sendler, w tym 4. z zagranicy. Ponadto uczniowie goszczącego nas gimnazjum zaprezentowali rezultaty swoich projektów o Prawach Dziecka. Następnego dnia, na uroczystej Gali Otwarcia Zjazdu zorganizowanej w Muzeum Żydów Polskich, mieliśmy okazję poznać laureatów Międzynarodowego Konkursu Literackiego i Plastycznego o Irenie Sendler. Nasze uczennice, Ewa Dąbrowska i Martyna Man, zajęły zaszczytne drugie miejsce! Po zwiedzeniu tego wyjątkowego Muzeum, wyruszyliśmy trasą miejsc związanych z naszą patronką. Zobaczyliśmy m.in. Pawiak oraz jabłonkę, pod którą został zakopany słoik z nazwiskami dzieci żydowskich. Trzeciego dnia odbyło się spotkanie z Renatą Piątkowską, autorką książki pt. „Wszystkie moje mamy”. Ostatnim punktem zjazdu była wizyta w Centrum Nauki Kopernik.

Jesteśmy dumni, że mamy taką patronkę i mamy nadzieję, że będziemy uczestniczyć w kolejnych zjazdach.

 

Galeria zdjęć:

 

 

ŚWIĘTO SZKOŁY

W piątek, 29 kwietnia, obchodziliśmy kolejne Święto Szkoły oraz czwartą rocznicę nadania imienia naszemu gimnazjum. Przygotowania do tej uroczystości zaczęliśmy już tydzień wcześniej. Wyznaczeni uczniowie ze wszystkich klas zaangażowali się w robienie dekoracji a tulipany z origami oraz kolorowe motyle. Wspólnymi siłami „poskładaliśmy” ponad tysiąc kwiatów i wycięliśmy około 500 motyli. Te kolorowe i wiosenne dekoracje, symbolizujące uratowane życia przez Irenę Sendler, wyglądały radośnie i przepięknie w tym dniu. Również uczniowie pozostali w radosnych nastrojach podczas apelu, na którym przedstawiciele klas wzięli udział w konkursie „Co wiesz o swojej szkole”. Apel był poprzedzony oglądaniem filmu o Irenie Sendler, po którym klasy odpowiadały na pytania o patronkę i jej działania podczas wojny, zbierając kolejne punkty do wygranej. Następnie uczniowie przygotowywali ilustrację hasła: „Bo najważniejsze jest dobro” na plakatach. Zwieńczeniem obchodów była gra terenowa, podczas której klasy wykonywały określone zadania na wyznaczonych stacjach w szkole. Śmiechom i okrzykom radości po dobrze wykonanych zadaniach nie było końca!

 

Galeria zdjęć:

 

 

 

2014/2015

 

ŚWIĘTO SZKOŁY

Tegoroczne obchody Święta Szkoły zorganizowane zostały pod hasłem: “Nasza Szkoła to My!”. Z okazji trzeciej rocznicy nadania imienia naszemu gimnazjum, uczniowie wzięli udział w uroczystym apelu, podczas którego zaprezentowali się utalentowani aktorzy i muzycy z naszej szkoły. Odwiedzili nas również ubiegłoroczni absolwenci.

Nie zabrakło też zajęć w klasach. Rozmawialiśmy tam o tym, w jaki sposób dzisiaj możemy kontynuować dzieło naszej patronki – Ireny Sendler. Najważniejsze hasła: empatia i bezinteresowność pomagają nam tworzyć tego wyjątkowego ducha naszego gimnazjum.

 

 

TRZY BIOGRAFIE – WIELE HISTORII…

 

W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego: „Trzy biografie- wiele historii… Irena Sendlerowa, Marek Edelman, Janusz Korczak”, młodzież m.in. ze szkół sendlerowskich uczestniczyła w konkursach, warsztatach, wykładach. Podsumowanie projektu odbyło się  26 listopada
  2014 roku na Gali Finałowej w Auli Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, a nagrodę za I miejsce na prezentację multimedialną  pt. „ Miejsca pamięci narodowej związane z kulturą żydowską”  wśród gimnazjalistów – otrzymał nasz kolega  z klasy III  c – Hubert  Kasprzak, natomiast w konkursie literackim  za I miejsce ucz. byłej kl.  III a, a obecnie II LO – Wiktoria Pawlak. Gratulujemy!

 

Galeria zdjęć:

 

 

LEKCJA NA ŻYWO

 

W czwartek, 23 października 2014r. odbyła się internetowa transmisja zajęć edukacyjnych z wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Lekcja „na żywo” pt. „Opowieść o Żydach polskich” to doskonałe uzupełnienie szkolnego programu nauczania.
Naszych gimnazjalistów po interaktywnej wystawie oprowadzili: aktorka Maria Seweryn oraz aktor, prezenter Maciej Orłoś.

W trakcie zwiedzania „na żywo”, mogliśmy zapoznać się z 1000 letnią historią, losami, tradycjami i kulturą narodu żydowskiego- zobaczyliśmy „piekło współczesności”- Holocaust- zagładę narodu hebrajskiego.

Jesteśmy  pod wrażeniem multimedialnej ekspozycji…

Dodatkowym atutem takich zajęć jest bezpośredni kontakt z autorami filmu, możliwość czatu, przekazania pytań, swoich odczuć…

Wizyta w Muzeum była premierą wystawy, gdyż dopiero 28 października  będzie ona czynna dla zwiedzających.

 • Polin w jęz. hebrajskim oznacza „Polska”, a wg legendy znaczy „tutaj odpoczniesz”.

 Legenda żydowska głosi, że gdy uchodźcy dotarli do ziem polskich, nazwę kraju odczytali jako Po lin (hebr. פה לין), biorąc to za dobry znak. 

 

Galeria zdjęć:

 

 

2013/2014

 

 NA WSPÓLNEJ ZIEMI

Taką nazwę nosił Ogólnopolski Konkurs wiedzy o historii i kulturze Żydów Polskich, zorganizowany przez Fundację Shalom w Warszawie,  pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Edukacji Państwa Izrael, a Patronat Naukowy sprawowali:
Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Żydowski Instytut Historyczny.

Uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli w nim udział tworzyli filmy, prezentacje, pisali wiersze, prace literackie…

Jury konkursu pod przewodnictwem prof. Pawła Śpiewaka wyróżniło jedną z prac naszych gimnazjalistów – zespołu w składzie: Patrycja Skoczylas, Wiktoria Pawlak, Alicja Bagińska-Żyta, Katarzyna Skrzypczak i Martyna Sadowska  z kl. III a – film pt. „Z pamiętnika Ester…” – film o życiu, działalności głogowskich Żydów mieszkających przed wybuchem II wojny światowej w Głogowie.

Laureaci, w ramach podsumowania konkursu zwiedzili Pałac Prezydencki, spacerowali uliczkami Warszawy, a ceremonia finałowa- rozdanie nagród odbyła się w Teatrze Żydowskim im. im. Estery Racheli i Idy Kamińskich w Warszawie, w części artystycznej wystąpili aktorzy Teatru Żydowskiego.

Po uroczystości wszyscy goście zostali zaproszeni do klubu Mamele i patio na poczęstunek potraw kuchni żydowskiej.

Spotkanie przyniosło wiele wrażeń i nowych doświadczeń…

Gratulujemy naszym koleżankom!

 

 Galeria zdjęć:

 

 

ŚWIĘTO SZKOŁY

„Wystarczy tylko podać rękę…” 30 kwietnia to szczególny dzień dla naszej szkoły- to dzień, w którym nasza szkoła w roku 2012 otrzymała imię Ireny Sendler. Podczas apelu, przypomnieliśmy gimnazjalistom sylwetkę, działalność naszej Patronki -Ireny Sendler,
która wraz ze swoimi współpracownikami ocaliła życie  2500 tys. żydowskim dzieciom z warszawskiego getta. Wśród wielu odznaczeń, za swoją postawę wobec  zła, otrzymała w 2003r. Nagrodę im. Jana Karskiego „Za męstwo i odwagę”.

W trakcie spotkania postanowiliśmy  również upamiętnić kuriera-emisariusza  Polskiego Państwa Podziemnego z czasów II wojny światowej- Jana Karskiego i podobnie jak Irena Sendlerowa- Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił rok 2014 – Rokiem Jana Karskiego- w 100. Rocznicę urodzin wielkiego Polaka, świadka Holocaustu, który większość swojego życia poświęcił próbom zainteresowania światem dramatem związanym z masową eksterminacją ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Aby przybliżyć postać człowieka niezwykłego –  Jana Karskiego, uczniowie obejrzeli film pt. „Wysłannik Piekła”. Na koniec uroczystości ogłoszono wyniki konkursów, które towarzyszyły przygotowaniom do Święta Szkoły:

 • Konkurs wiedzy o Irenie Sendler:

- I miejsce:  Natalia  Grabsztunowicz, kl. I b,

- II miejsce: Paulina  Teper, kl. I e,

- III miejsce: Paulina Szczeblewska, kl. I c.

 • Konkurs  „Bukiet dla Patronki”:

- I miejsce: Aleksandra Świątek, kl. I d,

- II miejsce: Maja Długosz i Zuzanna Siwik, kl. I b,

- III miejsce: Olga Wasiak, kl. I d

 • Konkurs plastyczny „Portret Patronki”:

- I miejsce: Weronika Milart, kl. III c,

- II miejsce: Piotr Pukisz, kl. III d,

- III miejsce: Kornelia Dąbrowska, kl. II d

 • Konkurs Album o Irenie Sendlerowej:

- I miejsce: Agnieszka Anastaziuk i Klaudia Charabin

Gratulujemy!

Ostatnim punktem obchodów Święta Szkoły  była projekcja filmu pt. „Wyspa na ulicy Ptasiej” – ekranizacja książki Uri Orleva utrzymanej w realiach wojennej Warszawy, o  Alexie –  żydowskim chłopcu, opowieści o odwadze, nadziei i dojrzewaniu. 

Spotkanie okolicznościowe z okazji Święta Szkoły w przepięknym, uroczystym nastroju poprowadzili uczniowie klasy I b: Agnieszka Szałęga i Dominik Stach- debiut w roli   konferansjerów – bardzo udany.

 

Galeria zdjęć: 


 

 

 

TRZY BIOGRAFIE – WIELE HISTORII…

Szkoły sendlerowskie  pamiętają o wielkich ludziach – bohaterach naszych dziejów i aby pamięć nie była ulotna, organizują konkursy, projekty, do udziału  w których zapraszają młodzież.

Celem projektu  „Trzy biografie – wiele historii”, którego koordynatorem jest Niepubliczne Gimnazjum nr 1 im. Ireny Sendlerowej  w Warszawie jest propagowanie wiedzy dotyczącej biografii i dokonań Ireny  Sendlerowej,  Marka Endelmana i Janusza Korczaka, propagowanie podstawowej wiedzy dotyczącej znajomości historii i praw człowieka, kultury, sztuki żydowskiej i jej obecności w kulturze polskiej.

W ramach projektu „Trzy biografie- wiele historii” młodzież uczestniczy w konkursach, warsztatach, wykładach.  Podsumowanie projektu przewidziano na wrzesień 2014 roku. Jednak już rozstrzygnięto konkurs  na prezentację multimedialną  pt. „ Miejsca pamięci narodowej związane z kulturą żydowską” i  I  miejsce  wśród gimnazjalistów  zajął nasz kolega  – z klasy II  c – Hubert  Kasprzak, a w konkursie literackim również I miejsce zajęła ucz. kl.  III a- Wiktoria Pawlak. Gratulujemy…

 

 

POZAZDROŚCIĆ

04 grudnia 2013 r. sześcioro uczniów Gimnazjum nr 2 w Głogowie odbierało w Warszawie nagrody podczas gali podsumowującej Międzynarodowy Konkurs Literacki „Irena Sendlerowa. Historia – teraźniejszość -przyszłość”.Patronat nad tym konkursem objęło Muzeum Historii Żydów Polskich.

   Uczniowie naszej szkoły zdominowali podium, ponieważ zajęli wiodące miejsca.

   Oto nagrodzeni:

               I miejsce – Martyna Kałamajka

              II miejsce – Martyna Sadowska

              III miejsce – Wiktoria Pawlak

 

               wyróżnienia – Kacper Koman

                                      Katarzyna Skrzypczak

                                      Karolina Kochanowska

 

   Jak sami nagrodzeni twierdzą, najważniejsze nie było miejsce, ale osoba wręczająca nagrody. Otóż gościem honorowym gali był profesor Władysław  Bartoszewski i to on gratulował zwycięstwa młodym adeptom pióra. Uścisk dłoni takiego autorytetu na skalę międzynarodową, jakim jest profesor, dało uczniom niezapomniane wzruszenia.

   Impreza odbywała się w Muzeum Historii Żydów Polskich, a przybyli na nią poza profesorem: ocalona przez Irenę Sendler – Elżbieta Ficowska, Rzecznik Praw Ucznia- p. Marek Michalak, ambasador Izraela, Stanów Zjednoczonych oraz Niemiec, poza tym przedstawiciele organizacji polsko-żydowskich, władze Warszawy. Młodzież poczuła się wyjątkowo uhonorowana takimi osobistościami. Młodzi głogowianie usłyszeli wiele pięknych, budujących słów o sobie, szczególnie z ust profesora. Te bezcenne wrażenia na długo pozostaną w pamięci i będą z pewnością bodźcem do dalszych twórczych działań „ku naprawie świata”.

   Elżbieta Ficowska stwierdziła nawet, że „rośnie pokolenie Sprawiedliwych…”

 

Galeria zdjęć:

 

 

 

2012/2013

 

ŚLADAMI IRENY SENDLER – PATRONKI NASZEJ SZKOŁY…

W dniach od 18.06 do 21.06.2013 roku w Warszawie   w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 65 przy ul. Elekcyjnej 21/23 w Warszawie odbył się II Międzynarodowy Zjazd Szkół Sendlerowskich.

Nasze gimnazjum reprezentowały uczennice: Natalia Dereń, Basia Naparło, Maria Nierychła, Sandra Wasilewska wraz z opiekunami: p. Tamarą Chojnacką i p. Urszulą  Hordyk.

W Zjeździe uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z 3 szkół niemieckich oraz z 25 placówek polskich z całego kraju.

Głównym celem uroczystego zjazdu było uczczenie pamięci wybitnej Patronki – Ireny Sendler oraz nawiązanie stałej współpracy uczniów i pracowników szkół, które noszą Jej imię. Organizatorzy i uczestnicy przedsięwzięcia pragnęli uczcić 5 rocznicę śmierci Ireny Sendlerowej  i chcieliby, aby ideały Ireny Sendlerowej nieprzerwanie inspirowały młodych ludzi na całym świecie.

 Przygotowano niezwykle atrakcyjny program tego spotkania, między innymi :

- zapoznanie się z warszawską przestrzenią, w której żyła i działała Patronka –„Śladami Ireny Sendlerowej”- byliśmy na ul. Lekarskiej 6 – tam rośnie jabłonka, pod którą Patronka zakopywała słoiki z danymi osobowymi uratowanych dzieci z getta,

- złożenie kwiatów na grobie Patronki na Cmentarzu Powązkowskim,

- spotkania dyskusyjne uświetnione obecnością córki Ireny Sendlerowej – p. Janiny Zgrzembskiej, autorki książki „Matka dzieci Holocaustu” – Anny Mieszkowskiej, Rzecznika Praw Dziecka – p. Marka Michalaka , p. Bożenną Urbanowicz- Gilbride (współautorką książki „Przerwane dzieciństwo”, która specjalnie na Zjazd przyjechała ze Stanów Zjednoczonych), Ocalonymi przez Patronkę – p. Elżbiety Ficowskej, p. Ilony Massalskiej – dyrektor Fundacji Przyjaźni Polsko – Izraelskiej i innych wybitnych gości.

- przedstawienia teatralne pt. „Dzieci Getta” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 65 im. Ireny Sendlerowej oraz „Łyżeczka” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Niepublicznej nr 38 w Warszawie.

-wystawa i aukcja prac plastycznych, warsztaty integrujące uczniów,

- zwiedzanie Muzeum Historii Żydów, Pomnik Bohaterów Getta, Muzeum Więzienia Pawiak

- spacer Traktem Królewskim oraz  wizyta w Centrum Nauki Kopernik i  w Sejmie RP.

W ramach zjazdu odbyła się również Gala wręczenia medali „Dla ludzi czyniących dobro”, a zostali nagrodzeni: Bożena Urbanowicz-Gilbride, Jerzy Owsiak, Ligia Krajewska, Mirosława Kątna, Lilia Pohlmann, Grażyna Majer i Grażyna Liberadzka.

Medal „Dla ludzi czyniących dobro” to szczególne wyróżnienie. Przyznaje się go osobom, które noszą w sobie, podobnie jak Irena Sendlerowa, energię, determinację, odwagę. Osobom, których działania naznaczone są wrażliwością i uczciwością. Tym, którzy udowadniają, że w każdym czasie i miejscu warto śpieszyć innym z pomocą.

II Międzynarodowy Zjazd Szkół Sendlerowskich przebiegał w niezwykle sympatycznej, serdecznej atmosferze- na pewno -na długo pozostanie w naszej pamięci…

Dziękujemy raz jeszcze za zaproszenie i do zobaczenia na  kolejnym Zjeździe Szkół Sendlerowskich…

 

Galeria zdjęć:

 

 

 

ŚWIĘTO SZKOŁY

W  tym roku, po raz pierwszy obchodziliśmy Święto Szkoły – w  rocznicę nadania imienia – Ireny Sendler – w kwietniu 2012 roku.

Dzień rozpoczęliśmy od części oficjalnej, podczas którejm.in. nagrodzono uczniów w konkursie na album „Patron mojej szkoły”.

Oto wyniki konkursu :

- I miejsce: Radosław  Cyfra kl. I e oraz Oliwia Szostak kl. III a,

- II miejsce: Ewa Leszczyńska kl. II c oraz Kacper Dziuda kl. III e,

- III miejsce: Gabriela Bestrzyńska i Agata Jałowiecka kl. I a oraz Marek Borecki kl. I e

- wyróżnienia: Karolina Kochanowska kl. I e, Joanna Losik kl. III a, Aneta Ulewicz i Marcelina Przespolewska  kl. III b.

Gratulujemy!

 

części artystycznej udział wzięli:

- uczniowie z kl. II b: Natalka Dereń, Basia Naparło, Marysia Nierychły, Michał Buller, Tomek Lis i Mateusz Szajowski, z kl. II  c: Magda Żmuda i Dominik Dudkowiak oraz z kl.III b: Ola Madej, Angelika Ząbek i Ola Bednarowska –  przedstawili pantomimę dot. wydarzeń z okresu II wojny światowej,

 – Agnieszka Ogrodnik z kl. III b, która wykonała przepiękny utwór pt. „Miasteczko Bełz”,

- Sandra Wasilewska z kl. I e, która zaśpiewała utwór Czesława Niemena pt. „ Dziwny jest ten świat”.

Naszą uroczystość uświetnili uczniowie Szkoły Muzycznej w Głogowie, którzy wykonywali utwory na trąbce, a wśród nich Michał Jasik z kl. III b   –  wszystkim wykonawcom – dziękujemy…

Po części artystycznej gimnazjaliści udali się do klas, gdzie obejrzeli film fabularny pt. „Dzieci Ireny Sendlerowej”.

 

Dzień przebiegł w miłej atmosferze, młodzież była dumna, że ich szkoła nosi imię niezwykłej kobiety, która uważała, że najważniejszą wartością w życiu jest niesienie dobra drugiemu człowiekowi…

 

Galeria zdjęć:

 

 

ZWYCIĘZCY KONKURSU W WARSZAWIE

4 grudnia 2012 r. nasi uczniowie odwiedzili Warszawę, aby uczestniczyć w uroczystości nadania kolejnej szkole imienia Ireny Sendler. To już 28 szkoła pod patronatem tej wspaniałej kobiety.

Uroczystość była doprawdy dostojna, bo przybyli na nią znamienici goście. Poza władzami Warszawy uroczystość uświetnili reprezentanci wielu wyznań, m.in. prawosławia, judaizmu, katolicyzmu.

Najwięcej jednak uwagi poświęcono najważniejszemu gościowi –panu Piotrowi Zettingerowi – ocalonemu przez Irenę Sendler z getta warszawskiego. Pan Piotr ze wzruszeniem opowiadał o tym fakcie, wywołując ogromne poruszenie wśród słuchaczy. Nasi uczniowie mieli przyjemność zrobić sobie zdjęcie z p. Zettingerem, który przyjechał ze Szwecji, gdzie mieszka na stałe.

Dla młodzieży jednak najważniejsza była część podsumowująca Ogólnopolski Konkurs Literacki o Irenie Sendler. Zadanie polegało na napisaniu eseju :”Jak Irena Sendler odnalazłaby się w dzisiejszym świecie?”

Czteroosobowe jury tego konkursu stanowiły m.in. p. Janina Zgrzembska – córka p. Ireny Sendler, oraz Anna Mieszkowska – autorka książki „Dzieci Ireny Sendler”.

Na konkurs wpłynęło bardzo dużo prac, a mimo to czworo naszych uczniów znalazło się w gronie ośmiu nagrodzonych. To ogromna radość dla Gimnazjum nr 2.

   Oto nagrodzeni:

                            I miejsce – Karolina Kochanowska – kl. I e

                            II miejsce ex aequo – Michalina Lehman –  kl. II a

                                                               Marcin Lisiecki –  kl. III d

                            wyróżnienie – Martyna Sadowska – kl. II a

Uczniowie otrzymali cenne nagrody w postaci sprzętu elektronicznego.

 

Mimo mrozu oraz późnej pory młodzieży udało się jeszcze zobaczyć kilka miejsc, m. in. Pałac Kultury, Teatr Żydowski, pomnik Janusza Korczaka.

 

Galeria zdjęć:

 

 

 

2011/2012

 

NADANIE SZKOLE IMIENIA

W życiu każdej społeczności nadchodzą chwile niezwykłe, które zapisują się złotymi literami w jej historii. Takim doniosłym wydarzeniem dla naszego gimnazjum było nadanie szkole imienia. Do uroczystości przygotowywaliśmysię przez wiele miesięcy. I wreszcie nadszedł ten dzień!

 

30 kwietnia 2012 r. Gimnazjum nr 2 w Głogowie przestało być bezimienne. Otrzymaliśmy imię Ireny Sendler – Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, cichej bohaterki, która w czasie II wojny światowej uratowała 2500 żydowskich dzieci.

 

Wśród wielu gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością byli:

- Janina Zgrzembska – córka Ireny Sendler,

- Ewa Sieczka – przedstawicielka Dolnośląskiego Koła Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu”

- Ewa Drozd – posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,

- Wojciech Zubowski – poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,

- Jan Zubowski – prezydent miasta Głogowa,

- przedstawicielka Dolnośląskiego Kuratora Oświaty pani Beaty Pawłowicz,

- przedstawiciele władz miasta i powiatu,

- przedstawiciele kościoła,

- przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji oraz Komendy Powiatowej Straży Pożarnej,

- przedstawiciele związków zawodowych,

- dyrektorzy gimnazjów i szkół podstawowych wraz z pocztami sztandarowymi oraz dyrektorzy przedszkoli,

- przedstawiciele rodziców, uczniów oraz wszystkich sympatyków i przyjaciół naszej szkoły.

 

Nadaniu szkole imienia towarzyszyło otrzymanie nowego sztandaru, który został poświęcony w ubiegły piątek (27 kwietnia) w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Głogowie. Mszy świętej przewodniczył ksiądz kanonik Janusz Idzik.

Poświęcony sztandar został przekazany pani dyrektor Wiesławie Wysockiej przez poczet sztandarowy rodziców, a następnie pani dyrektor przekazała go pocztowi sztandarowemu młodzieży. Podniosłe znaczenie miała chwila ślubowania na sztandar przez reprezentantów klas.

 

Bardzo ważne dla całej społeczności szkolnej było również wystąpienie gościa honorowego – pani Janiny Zgrzembskiej. Córka Ireny Sendler powiedziała między innymi:

 – Jestem wzruszona i przejęta. Gimnazjum nr 2 jest dwudziestą polską szkołą, która dostaje imię mojej mamy. Przeżywam wzruszenie po raz dwudziesty, a właściwie dwudziesty któryś, ponieważ do tych szkół w Polsce należy doliczyć jeszcze trzy szkoły w Niemczech. Cieszę się, że kolejna szkoła przyjęła to imię i chciałabym prosić uczniów i nauczycieli, żeby starali się być zawsze po stronie sprawiedliwości, żeby kontynuowali idee miłości, pokory i tolerancji. Jednocześnie chciałam przypomnieć, że za moją mamą kryje się mnóstwo innych osób, nieznanych z imienia i nazwiska, którzy również przyczynili się do uwolnienia z warszawskiego getta. Kiedy będziecie mówić o patronce, pamiętajcie też o tych bezimiennych bohaterach. Chciałabym, byście byli najwspanialszym pomnikiem tych wszystkich osób.

 

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości chór szkolny wykonał hymn Gimnazjum nr 2, do którego słowa napisała uczennica kl. Ia Wiktoria Pawlak, a muzykę skomponowali pan Maciej Kupś  i pan Mirosław Kaczmarek.  Spotkanie uwieńczone zostało prezentacją oraz niezwykle wzruszającą pantomimą według pomysłu pani Iwony Grzegorzak. Zaprezentowali się w niej uczniowie naszej szkoły, a muzyczne wsparcie zapewniły: absolwentka Sybilla Sobczyk oraz Alina Pieprzka.

 

Galeria zdjęć:

 

 

UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA SZTANDARU

W dniu 27 kwietnia 2012r. w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego odbyła się msza święta, na której poświęcono sztandar gimnazjum. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście, grono pedagogiczne, uczniowie i rodzice.

 

Galeria zdjęć:

 

 

UCHWAŁA WS. NADANIA IMIENIA GIMNAZJUM NR 2 W GŁOGOWIE

20 marca 2012r. odbyła się sesja Rady Miejskiej w Głogowie. Jednym z punktów posiedzenia było podjęcie uchwały ws. nadania imienia Ireny Sendler naszemu gimnazjum. W głosowaniu brało udział 18 radnych i wszyscy głosowali pozytywnie.

W sesji miejskiej uczestniczyli między innymi: pani dyrektor Wiesława Wysocka, pani wicedyrektor Aleksandra Kozioł, nauczyciele z zespołu ds. patrona oraz uczniowie- przedstawiciele klas. Cieszymy się, że nasza propozycja patrona spotkała się z uznaniem radnych i władz miasta.

Galeria zdjęć: 

 

 

KONKURS WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY

W konkursie wiedzy o życiu i działalności Patronki Szkoły – Ireny Sendler udział wzięło 15 osób z klas I-III gimnazjum. Gimnazjaliści mieli możliwość wykazania się swoimi wiadomościami n.t. życia Ireny Sendler, jej lat dziecięcych, szkolnych, pierwszej pracy, działalnościspołecznej, okresu okupacji i funkcjonowania w Polsce komunistycznej. Trzeba przyznać, że uczniowie bardzo dobrze przygotowali się do konkursu, gdyż różnice pomiędzy poszczególnymi lokatami były minimalne. I tak:

I miejsce: Martyna Sadowska, kl. I a,

II miejsce: Ewa Wysocka, kl. I b,

III miejsce: Ola Jedlecka, kl. III e,

IV miejsce: Paulina Sławińska, kl. I c

Gratulujemy!

 

Galeria zdjęć:

 

 

KLASY PIERWSZE O NASZEJ PATRONCE

W ramach przygotowań do uroczystości nadania imienia naszej szkole uczniowie klas pierwszych na zajęciach artystycznych przygotowali projekty  ekspozycji o Irenie Sendler. Prace możemy obejrzeć w holu korytarza szkolnego na I piętrze.Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prac.

 

Galeria zdjęć:

 

 

KONKURS NA HYMN SZKOŁY ROZSTRZYGNIĘTY

W Gimnazjum nr 2 został rozstrzygnięty konkurs na tekst hymnu szkoły. Jego autorką jest uczennica klasy I a Wiktoria Pawlak. Gratulujemy! Zwyciężczyni zostanie nagrodzona na kwietniowej uroczystości nadania imienia szkole. My natomiast zapraszamy teraz do konkursuna melodię do hymnu. Szczegółowe informacje u p. Elżbiety Rak. Publikujemy również tekst hymnu.

 

NIECH ZABRZMI PIEŚŃ IRENIE CZEŚĆ

ZA ODWAGĘ I SERCE OGROMNE

BO KTO RATUJE JEDNO ŻYCIE – RATUJE CAŁY ŚWIAT

A TY URATOWAŁAŚ ICH TYSIĄCE

 

REF. CHCEMY JAK TY SZLACHETNYM BYĆ

         CHCEMY JAK TY PIĘKNIE ŻYĆ

         POD TWYM SZTANDAREM DORASTAĆ CHCEMY

         WYRASTAĆ NA DOBRYCH LUDZI PRAGNIEMY

 

ŚPIEWAMY TOBIE PATRONKO NASZA

MATKO I PRZYJACIÓŁKO WSZYSTKICH DZIECI

A W PIEŚNI TEJ NIECH KAŻDY Z NAS

UJRZY ŚWIATEŁKO NADZIEI DLA ŚWIATA

 

REF.

 

BY POKÓJ BYŁ W SERCACH I W SZKOLE

NA SWIECIE I W RODZINIE

BY CZŁOWIEK KOCHAŁ CZŁOWIEKA

TEGO NICH UCZY TWE IMIĘ

 

REF.

 

 

 

2010/2011

 

ALBUM O IRENIE SENDLER

17 czerwca 2011r. zostały rozstrzygnięte  konkursy na album o Irenie Sendler oraz gazetkę klasową poświęconą patronce szkoły. Za najpiękniejszy album nagrodę otrzymały Aleksandra Madej i Sonia Bąk z klasy Ib. Za najładniejszą gazetkę uznano pracę wykonaną przez uczniów klasy IIIe.Jury przyznało także miejsca II, III i wyróżnienia, a wszyscy nagrodzeni otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Galeria zdjęć:

 

 

 

PROJEKT SZTANDARU WYBRANY

14 czerwca społeczność Gimnazjum nr 2- uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wybrali ostatecznego zwycięzcę konkursu plastycznego na projekt graficzny sztandaru szkoły. Spośród trzech  wybranych przez jury prac, aprobatę większości głosujących zyskał projekt Andrei Lepuckiej – uczennicy kl. I f z Gimnazjum nr 2.Przyznano również trzy równorzędne wyróżnienia dla:

Julii Karpiel – uczennicy kl. If

Agnieszki Ogrodnik – uczennicy kl. Ib

Aleksandry Swojnóg – uczennicy kl. Ie

Na konkurs wpłynęło 49 prac, wybór był więc niełatwy. Najciekawsze projekty będzie można obejrzeć w holu Gimnazjum nr 2, na stronie internetowej szkoły oraz na stronie internetowej www.malach.org.pl. Zwyciężczyni konkursu zostanie nagrodzona w kwietniu 2012 roku podczas uroczystości nadania imienia oraz sztandaru naszej szkole.

Galeria zdjęć:

 

 

KONKURS NA PROJEKT GRAFICZNY SZTANDARU

10 czerwca 2011 r. w Gimnazjum nr 2 został rozstrzygnięty konkurs na projekt graficzny sztandaru szkoły. Na konkurs do 31 maja 2011 r. wpłynęło 49 prac plastycznych. Komisja pod przewodnictwem pani dyrektor Wiesławy Wysockiejwybrała trzy najlepsze prace, spośród których społeczność szkoły – nauczyciele, uczniowie i pracownicy naszej placówki wyłonią ostatecznego zwycięzcę. Wybory odbędą się 14 czerwca 2011 r.

Galeria zdjęć:

 

 

PREZENTACJA PROJEKTU EDUKACYJNEGO

Dnia 9 czerwca w auli naszej szkoły odbyła się prezentacja projektu edukacyjnego „Jak przybliżyć uczniom naszej szkoły postać przyszłej patronki – Ireny Sendler?” Projekt realizowały uczennice klasy IIe:Monika Olejnik, Katarzyna Józwiak, Agnieszka Urbańska, Emilia Augustyniak i Magdalena Ryszko pod kierunkiem p.Renaty Kołodziej. Dziewczęta przygotowały krótkie przedstawienie połączone z prezentacją multimedialną oraz wystawą. Każdy uczestnik prezentacji otrzymał również pamiątkowy folder.

Podczas pracy nad projektem uczennice kl. IIe  stworzyły w bibliotece szkolnej BANK DANYCH o Irenie Sendler, który będzie służył zarówno uczniom, jak i nauczycielom.

Galeria zdjęć:

 

 

WYBORY PATRONA SZKOŁY

18 stycznia 2011 r. w Gimnazjum nr 2 w Głogowie odbyły się wybory patrona szkoły. Społeczność szkolna ma więc za sobą ważny krok w realizacji projektu, którego celem jest nadanie imienia placówce.

 

 

Pracę rozpoczęto w styczniu 2010 r. W pierwszym roku działań gimnazjaliści pracowali nad wyborem kandydatów na patrona Po zebraniu propozycji przygotowane zostały ankiety dla uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji szkoły oraz rodziców. Spośród 14 kandydatur każda grupa społeczności szkolnej wybierała jedną. Głosy ułożyły się następująco:

Irena Sendler zyskała aprobatę 10 klas,

Agata Mróz – 5 klas,

Artur Gołaś – 1 klasy,

J. Piłsudski – 1 klasy.

Wybory kandydatów na patrona zostały poprzedzone przeprowadzonymi na godz. wych. zajęciami dotyczącymi autorytetów w życiu młodego człowieka.

W maju efektem końcowym ww. prac była prezentacja plakatów kandydatów na patrona na holach szkoły.

W roku szk. 2010/2011 do prac nad wyborem patrona zostały włączone nowe roczniki. I tak jak poprzednio, w kl. I przeprowadzono godz. wych związane z autorytetem. Uczniowie wypełnili ankiety i wybrali swojego kandydata na patrona.

Irena Sendler zyskała aprobatę 5 klas pierwszych, a Agata Mróz – 1 klasy.

W bieżącym roku szk. wyboru dokonali też rodzice. W czasie wrześniowych zebrań zostały przeprowadzone ankiety. Jak głosowali?

I. Sendler – 14 klas,

A. Mróz – 1 klasa,

J. Korczak – 2 klasy.

Propozycje rodziców zostały przedstawione na spotkaniu Rady Rodziców w październiku br., a kandydatury poddane głosowaniu. Przedstawiciele rodziców zdecydowali o wyborze Ireny Sendler.

W związku z tym, iż przy prezentacji kandydatów na patrona należało wziąć pod uwagę wszystkie roczniki biorące udział w pracach nad wyborem kandydatów, zespół ds. patrona ustalił, iż klasy zajmą się prezentacjami swoich kandydatur, czyli I. Sendler i A. Mróz.

Do końca października br. kl. I przygotowały plakaty promujące sylwetkę ich kandydatki. Prace zostały wyeksponowane na holu I piętra w tygodniach poprzedzających wybory. Natomiast kl. II i III przygotowały prezentacje multimedialne o kandydacie. Prezentacje można było zobaczyć na parterze w dniach 11 – 13 stycznia.

18 stycznia 2011 r. na godz. wych. w auli szkoły odbyły się wybory na patrona Gimnazjum nr 2. W komisji zasiedli przedstawiciele Samorządu Szkolnego – Marcin Piekielniak, Marta Salamońska i Jagoda Gregorczyk. Rolę męża zaufania czuwającego nad właściwym przebiegiem wyborów pełniła Aleksandra Jedlecka. Uprawnionych do głosowania było 498 osób, glosowało 429. Głosów ważnych było 416, nieważnych – 13. Po podliczeniu ustalono, iż Irena Sendler zdobyła 236, a Agata Mróz 180 głosów. Patronem Gimnazjum nr 2 została więc I. Sendler.

Zakończenie prac przewidziane jest w marcu – kwietniu 2012 r. Wówczas, mamy nadzieję, szkoła uzyska akceptację Rady Miasta i otrzyma sztandar. Pragniemy połączyć obie uroczystości.

Do końca kwietnia 2011 r. trwa konkurs na projekt sztandaru. Ma on charakter otwarty, zapraszamy więc do udziału wszystkich zainteresowanych mieszkańców naszego miasta.

 

Galeria zdjęć: